en-USpl-PL

Maturzyści 2010

30 kwietnia 2010 r. uczniowie klas trzecich stali się abiturientami  >>więcej

 

Album

Ukazał się album kolegi Macieja Zarębskiego "Dwory i pałace w widłach Wisły i Pilicy"

POLA PEJZAŻU

pod takim tytułem ukazał się  album-wspomnienie, w którym  fotograf, współtwórca Kieleckiej Szkoły Krajobrazu i nasz kolega Paweł Pierściński opowiada o swoim życiu, szkole, przyjaciołach, ale przede wszystkim o trwającej  50 lat fascynacji krajobrazem

Wystawa w muzeum

Sztuka polska w kolekcji Krzysztofa Musiała

Grochowiska

Rekonstrukcja najkrwawszej bitwy Powstania Styczniowego

Małogoszcz

146 rocznica bitwy pod Małogoszczą

jeździł nim Żeromski

Stefan Żeromski pragnął u schyłku życia odkupić ojcowiznę w Ciekotach... (więcej......)

Echa Leśne

 gospoda „Echa Leśne” niedaleko wsi Występa

 To w tych okolicach dzieją się wydarzenia opisane w „Echach lesnych”

Gospodarz Jerzy Wydrych wśród Żeromszczaków

spotkaniu towarzyszyła prezentacja zdjęć - pamiątek powstańczych (więcej….)

Wigilia 2008 r.

Dni Patrona szkoły

W dniach 20-21.11.2008 r. odbyły się spotkania z Panią Barbarą Wachowicz.

 

Magia czasu i .. miejsca

16 listopada 2008 r. w Pułtusku odbył się wernisaż wystawy zatytułowanej "Magia czasu i...miejsca" i wieczór poezji naszej koleżanki Ewy  Żelazny Machury.

Imieniny Stefana 2008

Nagroda I stopnia ........

Nasz kolega - Maciej Zarębski – otrzymał nagrodę I stopnia w XIX edycji Konkursu o Medal i Nagrodę Zygmunta Glogera. Nagroda przyznawana jest w uznaniu działań niekonwencjonalnych i bezinteresownych wpływających twórczo i pobudzająco na „małe ojczyzny”. Kapitule nagrody przewodniczył w tym roku prof. Janusz Tazbir.
GRATULACJE

Wywiady

Wywiady z naszymi absolwentami
(za www.pik.kielce.pl); aby odsłuchać kliknij w zdjęcie:
 
Paweł Pierściński    fotografik
Fot. Jan Żurowski
 
 
Rafał Olbiński    artysta plastyk
Fot. Robert Kaleta

Niezwykłe spotkanie

7 listopada 2007 r. spotkaliśmy się z kolegami, którzy niebawem będą obchodzić 50-lecie swojej matury. Okazją były odwiedziny przybyłego z Kanady Macieja Znojkiewicza.

Wiecej zdjęć w galerii po zalogowaniu.

Rajd 2007 r.

W dniu 15.09.2007 r. byliśmy na rajdzie rowerowym

i ognisku w Mąchocicach Scholasterii.

Do zobaczenia za rok...

Imieniny Stefana 07

Komisja Historyczna

 Piszcie do nas...

 więcej>>>

Spotkanie 25.04.07

Spotkanie Zarządu Stowarzyszenia z Dyrektorem Szkoły Waldemarem Pukalskim

więcej>>>

Spotkanie Zarządu

Pierwsze posiedzenie nowego Zarządu Stowarzyszenia odbyło się dnia 18.04.2007 r. w budynku szkoły.

Zebranie 23.03.07 r.


Zebranie sprawozdawczo-wyborcze

foto18.JPG

foto19.JPG

100 lat

W lutym 2007 r. byliśmy u naszego absolwenta z 1928 r.  Juliana Hendlera z okazji setnej rocznicy urodzin.

Wycieczka 30.09.06

W piękny jesienny dzień byliśmy na wycieczce literacko-krajoznawczej. Trasa prowadzi przez Tokarnię, Małogoszcz, Nagłowicie, Jędrzejów, Mnichów, Mokrsko, Sobków.

Rajd rowerowy 2006

Trasy rowerowe prowadzili koledzy-Andrzej Wójcik i Włodek Misztal.Przejechało je 11 młodych rowerzystów, do których na ognisku dołączyli absolwenci i harcerze czuwający nad pieczeniem kiełbasek i cieplą herbatą.Wszyscy otrzymali znaczki zaprojektowane przez kolegę Mariusza Brudnika.

Ma_0038.jpg

Ma_0034.jpg

Spotkanie

"Dotknięcie Ameryki"
- spotkanie z autorem Maciejem A. Zarębskim

P1010013a.JPG

P1010003a.JPG

Litwa - maj 2006 r.

MDSC_0026.jpg

MDSC_0074.jpg

Spotkanie 25.11.05

P1010187.gif

P1010160.gif

P1010180.gif

Zjazd 11.06.2005 r.

IM004164.gif

IM004172.gif

Zapraszamy

W ramach II Festiwalu Wędrowania – Bodzentyn 2009 spotkamy się 13 czerwca (sobota) na ognisku oraz wieczorze piosenki turystycznej. Impreza odbędzie się na placu zamkowym w Bodzentynie.
Chętnych do wspólnego wyjazdu prosimy o zgłaszanie się na adres info@zeromszczacy.pl do 6 czerwca 2009 r.

Jubileuszu 90. rocznicy urodzin Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

W imieniu Społecznego Komitetu Obchodów Jubileuszu 90. rocznicy urodzin Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, do którego należy Stowarzyszenie, zapraszamy do udziału w uroczystościach. 

 Program obchodów tworzą:
15 maja – piątek
-         Instalacja „Gustaw Herling-Grudziński” - Plac Artystów
16 maja - sobota
-         Spotkanie z córką pisarza i prof.dr.hab. Włodzimierzem Boleckim wybitnym znawcą twórczości autora „Innego świata” – godz.13.00, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach
17 maja -niedziela
 - Praca Stacji Okolicznościowej Świętokrzyskiego Klubu Krótkofalowców SP7PKI w budynku byłej szkoły w Skrzelczycach
20 maja – środa
-         Uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej na frontonie kamienicy przy ul. Sienkiewicza 52-godz.13.00
-         Otwarcie wystawy „Gustaw Herling-Grudziński – związki biografii i twórczości z Kielecczyzną” połączone z projekcją filmu w reż .A. Titkowa „Gustaw Herling-Grudziński. Dziennik pisany pod wulkanem” – godz. 17.00 , Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach
-         Audycje radiowe emitowane w Radiu Kielce przez cały dzień
21 maja – czwartek
-         Rajd młodzieżowy PTTK w 90. rocznicę urodzin G..Herlinga-Grudzińskiego i zlot gwiaździsty w Suchedniowie
-          Nocne czytanie fragmentów prozy G.. Herlinga-Grudzińskiego- godz.21.00, Antykwariat Naukowy im. A.Metzgera
22 maja – piątek
-         „XX Jubileuszowy Maraton Pieszy Świętokrzyska Pięćdziesiątka” PTTK w 90. rocznicę urodzin G..Herlinga-Grudzińskiego z metą w Suchedniowie
 
Uroczystościom towarzyszy:
- Wydawnictwo okolicznościowe – reprint „Kuźni Młodych” – pisma z 1935 roku, w którym debiutował Gustaw Herling - Grudziński,
- Płyta z archiwalnymi wywiadami z pisarzem i fragmentami audycji poświęconych jego twórczości zarejestrowanymi w Radiu Kielce SA,
- Wystawa w Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego
- Datownik i karty okolicznościowe Poczty Polskiej
  

Gustaw Herling - Grudziński urodził się w Kielcach 20 maja 1919 r. W latach 1929-1937 uczył się w Państwowym Gimnazjum im. Mikołaja Reja, które w 1934 r. przyjęło nazwę Państwowego Gimnazjum i Liceum  im. S. Żeromskiego czyli  uczył się w naszej szkole ( więcej…)

Doktor Honoris Causa

  
Z dumą informujemy, że w dniu 11.05.2009 r. nasz kolega absolwent Członek-Założyciel  i Pierwszy Prezes Stowarzyszenia prof. dr hab. Adam  Massalski  zostanie uhonorowany tytułem  Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

SERDECZNIE GRATULUJEMY 

Zakończenie nauki klas maturalnych

24 kwietnia 2009 r. uczniowie klas trzecich stali się abiturientami. W uroczystościach szkolnych Stowarzyszenie reprezentowali Tomasz Rutczyński i Magdalena Helis-Rzepka. Kolega Tomek podzielił się refleksją wskazującą na wartość szkolnych przyjaźni i trwałość więzi, jaka istnieje wśród absolwentów naszej Szkoły. Powitał w naszym gronie młodszych kolegów.
Doceniając uczniów konsekwentnie realizujących swoje pasje i rozwijających zainteresowania Zarząd Stowarzyszenia wyróżnił nagrodami książkowymi: Agnieszkę Zajączkowską- Finalistkę I oraz Laureatkę II Olimpiady o Kulturze Popularnej; Roberta Bernata- Finalistę Olimpiady „Losy Żołnierza Polskiego i Dzieje Oręża Polskiego w latach 1887-1922” oraz Finalistę Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej; Andrzeja Kukulskiego niezastąpionego Przewodniczącego Samorządu Szkolnego, z którym połączyła nas wspólna praca na rzecz parkingu rowerowego.
Srebrne maski teatralne - wyróżnienie za kreacje stworzone w szkolnym teatrze „Że”
 i za twórczość muzyczno-kabaretową w klubie „Zameczek”- otrzymali:
Emilia Brela, Joanna Góra, Adrianna Piasecka, Piotr Rzepka, Piotr Wach, Inga Gozdur, Marcin Błoński, Damian Łapka i Marcin Syposz.

  

Konkurs literacki dla uczniów szkoły rozstrzygnięty!!!

Wspomagani przez pisarza i poetę Krzysztofa Sowińskiego wyróżniliśmy drukiem w 5 numerze Almanachu „Żeromszczak”: Kingę Kaługę, Karolinę Górniak, Martę Kos, Piotra Rzepkę, Jakuba Kopińskiego, Olgę Wysocką, Rafała Róziewicza i Daniela Buraka.
Autorzy zostali zaproszeni do udziału w spotkaniu warsztatowym w Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego.
Wyróżnione utwory są teraz ilustrowane i przekładane na języki: angielski, niemiecki, rosyjski, łacinę, hiszpański i francuski-czyli wszystkie obecne w szkole.

Wydanie Almanachu planujemy w czerwcu.

Stypendium im. Ireny Znojkiewicz

20 marca 2009 r., w piątek w obecności 20 osobowego grona przygotowującego zjazd absolwentów wręczyliśmy kolejne stypendia im. Ireny Znojkiewicz przeznaczone dla niepokornych uczniów –pasjonatów podążających własnymi drogami.
W tym roku beneficjentami są: Filip Borowiec, uczeń klasy pierwszej i Anna Kabzińska uczennica klasy drugiej. Laudację dla Filipa wybitnego matematyka, wygłosiła mgr Maria Stańczykowska- ze strony szkoły opiekun naukowy Filipa. Nauczyciel łaciny mgr Małgorzata Lisowska przedstawiła Annę Kabzińskią. Anna otrzymała stypendium rzeczowe-zbiór wydawnictw dotyczących kultury starożytnej-przedmiotu jej zainteresowań.

  

Adolf Dygasiński

 7 marca minęła 170 rocznica urodzin Adolfa Dygasińskiego -pisarza, przedstawiciela naturalizmu, publicysty i pedagoga, ale także  ucznia naszej szkoły - wówczas Wyższej Szkoły Realnej.

Ukończył ją z wyróżnieniem w 1860 roku. W 1863 roku wziął udział w powstaniu styczniowym, był więziony, a po upadku powstania studiował w Szkole Głównej w Warszawie i na Uniwersytecie Karola w Pradze. Pracował jako guwerner, nauczyciel, współredagował tygodnik polskich naturalistów „ Wędrowiec”. W swojej twórczości bardzo często poruszał tematykę życia mieszkańców wsi i małych miasteczek, podkreślając wspólnotę losów ludzi i zwierząt.
 Do najbardziej znanych utworów pisarza należą: Żywot Beldonka , As, Zając, Listy z Brazylii, Gody życia.
W opublikowanym w 1899 roku utworze W Kielcach- wspomnieniach poświęconych „Profesorom i kolegom Kielczanom”  z czasów wcześniejszych niż te sportretowane w Syzyfowych pracach przez S. Żeromskiego -napisał: „Żywimy przekonanie, że szkoły początkowe i średnie powinny być zakładami wychowawczymi, nie naukowymi i - że jakość ob­cowania pedagogów z młodymi ludźmi, jako też wzajemne stosunki wychowańców mają tu najgłówniejsze znaczenie dla przyszłości obywatelskiej człowieka.[...]
Podstawy dzielnego charakteru męskiego, rozumu rzetelnego były i są ilościami niewiadomymi w równaniach wychowania; troska o nie rzadko kiedy oblegała głowy rodzicielskie i często można było słyszeć wyznanie szczere: - „Ja tam nie chcę, ażeby syn mój był filozofem"!
 Nagrody, pochwały, promocje, świa­dectwa i patenty - oto cele, dla których się posyłało dzieci do szkoły, a i dziś niewielkie zmiany zaszły pod tym względem.”
 
Prawda, ze brzmi znajomo?  

Wynik meczu koszykówki 32:45 dla absolwentów

Gratulacje dla drużyny absolwentów!

 Absolwenci: Piotr Pawłowski, Łukasz Fonfara, Tomasz Durlej, Zbigniew Błoński, Maksymilian Szydłowski, Krzysztof Armański, Szymon Żabiński, Robert Opas i Grzegorz Kaleta pod opieką profesora Leszka Kwaska (jak za dawnych lat) wygrali mecz z uczniami: Konrad Iżowski, Mateusz Bąkowski, Hubert Kot, Kuba Łuszczkiewicz, Maciej Arendarski, Michał Pyzik, Hubert Banasik, Paweł Bochnia, Michał Kosela, Michał Kula, Bartek Kaleta. 

  Dodatkowo przed meczem drużyna absolwentów przekazała szkole sprzęt sportowy: 2 słupki mocujące siatkę do boiska do siatkówki.

   

Rocznica powstania styczniowego - głośne czytanie

Mija 146 lat od wybuchu powstania styczniowego.
Wszystkich zainteresowanych ocaleniem pamięci o tamtych czasach zapraszamy 07 lutego w sobotę o godz. 17:00 do gospody „Echa Leśne” położonej w historycznym miejscu przy trasie E 7 (15 km od Kielc w kierunku Warszawy wiecej…).
W gościnnych progach u Jerzego Wydrycha będziemy czytać utwory Stefana Żeromskiego, opowiadać o ludziach i wypadkach rozgrywających się zimą 1863 roku na ziemi kieleckiej.

Zapraszamy do podzielenia się swoją wiedzą, do przeczytania wybranych literackich fragmentów.

Bus z ul. Żelaznej, kierunek: Skarżysko Kamienna, odjazd godz. 16:30 ze stanowiska: 2, 3, 4, 17; należy wysiąść przy gospodzie "Echa Leśne".

Odszedł kolega, dh. hm. Julian Hendler

 W dniu 2 grudnia 2008 roku w wieku 101 lat odszedł nasz kolega harcmistrz JULIAN HENDLER - wieloletni instruktor Chorągwi Kieleckiej Związku Harcerstwa Polskiego im. Stefana Żeromskiego.
Maturę złożył jeszcze w Gimnazjum im. Mikołaja Reja w 1928 roku. Był członkiem działającej w szkole 2 Kieleckiej Drużyny Harcerzy im. Henryka Dąbrowskiego. W czasie wojny polsko – bolszewickiej w 1920 był członkiem Pogotowia Harcerskiego. W chwili wybuchu wojny w 1939 r. pełnił funkcję Komendanta Pogotowia Wojennego w Ostrowcu. W czasie okupacji niemieckiej należał do ZWZ i AK, a od 1943 r. do Szarych Szeregów.
Odznaczony Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem za udział w wojnie polsko-bolszewickiej, Medalem za udział w wojnie obronnej, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem PRO MEMORIA oraz Krzyżami „Za zasługi dla ZHP” w stopniu srebrnym i złotym.
 
Nabożeństwo żałobne odbędzie się w dniu 6 grudnia 2008 r. o godzinie 14.00 w Kościele pod wezwaniem Św. Wojciecha w Kielcach po którym nastąpi złożenie do grobu na Cmentarzu Nowym w Kielcach.

Zaproszenie

Koleżanki i Koledzy!
W imieniu społeczności „Żeromszczaków” - uczniów i absolwentów I LO im. Stefana Żeromskiego w Kielcach mam przyjemność zaprosić na spotkanie z pisarką Barbarą Wachowicz - honorowym członkiem Stowarzyszenia Absolwentów Szkoły oraz Młodzieżą Liceum.
Spotkanie odbędzie się 20 listopada w czwartek o godz. 17:00 w sali koncertowej WDK w Kielcach.
W programie widowisko przygotowane pod kierunkiem Barbary Wachowicz przez uczniów I LO im. S. Żeromskiego oraz wystawa fotografii pisarki prezentująca na tle świętokrzyskich krajobrazów życie i twórczość Stefana Żeromskiego.

Pierwsze Żeromszczaków Czytanie Świętokrzyskie

Grupa członków Stowarzyszenia Absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Kielcach „Żeromszczacy” oraz osoby zaprzyjaźnione w łącznej liczbie 16 czytelników postanowiła przeprowadzić nocne czytanie na Łysicy. Dnia 20 czerwca 2008 roku podjęła udaną próbę szturmowego wejścia na Łysicę, bez haków, raków, lin i aparatów tlenowych.

Najpierw zebraliśmy się u stóp Łysicy obok źródełka Świętego Franciszka. Kolega Tomasz Rutczyński, inspirator i organizator całego przedsięwzięcia, odczytał instrukcję turystyczną z 1919 roku, o tym, jak zachowywać się na wycieczkach i majówkach, co wolno, a czego nie, i dlaczego. Już po godzinie, zasiedliśmy w czytelniczym kręgu na wysokości 612 m n.p.m. Prawie wszyscy mieli szansę oddać się głośnej lekturze. Czytaliśmy utwory Stefana Żeromskiego i ,,żeromszczaka’’ Radosława Nowakowskiego. Zachód słońca sprzyjał nastrojom, które udzieliły się wszystkim do tego stopnia, że Pan Burmistrz Miasta Bodzentyn, Marek Krak wygłosił z głowy najkrótszy fragment prozy Stefana Żeromskiego: „ogary poszły w las”. Po tym haśle rozpoczęliśmy trudy schodzenia w ciemności po kamieniach i wykrotach, tocząc rozmowy dalekie od zgiełku wielkiego miasta Kielce. Pośród patyków, na ścieżce siedziała ropucha, która nie była niestety zaklętą królewną. Ciszę pochodu mącił puchacz nocny oraz odgłosy meczu, słyszane od połowy góry. Zapewniamy o tym, że zarówno podczas wchodzenia, jak i na samej górze, unosił się nad nami duch antykwariusza Andrzeja Metzgera.
Do zobaczenia, na czytaniu, na Łysicy następnym razem.

      

Swiętokrzyskie wędrowanie - wycieczka rowerowa 25 maja 2008 r.

Pięcioosobowa (tym razem) grupa Żeromszczaków pokonała na rowerach i obok rowerów trasę: Bodzentyn - Psary - Wilków - Święta Katarzyna - Biały Gościniec w Puszczy Jodłowej - Wola Szczygiełkowa - Bodzentyn. Po drodze udzieliliśmy wywiadu Henrykowi Sytnerowi z radiowej Trójki. Dzięki obecności burmistrza Bodzentyna i dzięki swiętokrzyskiemu  zaklęciu: "Hasa Rapasa Mila Parila Kaśnender Kaśnefinder Kominder Mila Parila" do mety -  ruiny zamku w Bodzentynie - dotarliśny bez szwanku.

  

Żeromszczacy abiturientom

25 kwietnia 2008 r. przedstawiciele Stowarzyszenia Barbara Kozubska i Tomasz Durlej uczestniczyli w uroczystym zakończeniu nauki uczniów z klas trzecich.
Laureaci olimpiad przedmiotowych: Grzegorz Gula - XXXVII Biologicznej, a Bolesław Kulbabiński - XV Informatycznej otrzymali od nas wraz z życzeniami sukcesów w dorosłym życiu albumy „Między Wisłą a Pilicą-skarby przyrody i kultury” opracowane przez kolegę Pawła Pierścińskiego. Autor, uczestnik olimpiady matematycznej z 1953 roku, opatrzył książki dedykacjami.
Olga Kozłowska, Kacper Kubiec, Dariusz Perczak, Radosław Stefański - aktorzy szkolnego teatru „Że” i Maciej Samiczak- organizator i konferansjer spotkań artystycznych w Zameczku zostali uhonorowani zadedykowanymi im przez Pawła albumami „Staropolski Okręg Przemysłowy”.
Tomasz Durnej przekazał szkolnemu zespołowi koszykarek kostiumy - koszulki i spodenki sprezentowane przez zespół starszych kolegów koszykarzy.
Przy okazji przypominamy – rewanżowy mecz koszykówki absolwenci - uczniowie już 21 maja 2008 r.!
Zapraszamy do szkoły.

Odsłonięcie popiersia

1 września 2007 r. zapraszamy do wzięcia udziału w obchodach 20- lecia Szkoły Podstawowej im.Stefana Żeromskiego w Mąchocicach. Odsłonięte zostanie podarowane przez nas popiersie Żeromskiego, a Barbara Wachowicz za pasję gromadzenia i popularyzowania wiedzy o życiu, również gimnazjalnym Stefana Żeromskiego uhonorowana zostanie odznaką Stowarzyszenia.
Rozpoczęcie uroczystości o godz.10:00 w kościele w Brzezinkach.
Szczegółowy program:
10.00 - Msza św. w kościele parafialnym w Brzezinkach pod przewodnictwem JE ks. biskupa Mariana Florczyka
·        poświęcenie sztandaru
11.00 – Przejazd do szkoły
11.30 – Odsłonięcie i poświęcenie pomnika patrona szkoły Stefana Żeromskiego
12.00 – uroczyste spotkanie w hali sportowej
  • powitanie gości przez wójta gminy i dyrektora szkoły
  • prezentacja i przekazanie uczniom sztandaru szkoły
  • wystąpienie Barbary Wachowicz
  • część artystyczna w wykonaniu uczniów i Koła Gospodyń Wiejskich z Mąchocic Scholasterii

Walne zebranie sprawozdawczo - wyborcze

W imieniu Zarządu Stowarzyszenia zapraszam na Walne Zebranie Sprawozdawczo - Wyborcze, które odbędzie się w dniu 23 marca 2007 r. (piątek) w auli naszej Szkoły (I LO im. S. Żeromskiego, 25-003 Kielce, ul. Ściegiennego 15) o godzinie 17:00.

Porządek zebrania:

1.   Wybór Przewodniczącego zebrania, Sekretarza oraz Komisji Skrutacyjnej

2.   Sprawozdanie ustępującego Zarządu

3.   Sprawozdanie Skarbnika

4.    Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej

5.    Absolutorium dla ustępującego Zarządu

6.    Dyskusja w tym wystąpienie przedstawiciela Muzeum Historii Kielc

7.   Wybór władz Stowarzyszenia

8.   Podjęcie uchwał

Przypominam o składce, którą należy wpłacić na konto Stowarzyszenia lub Skarbnikowi przed Walnym Zebraniem..
Sprawozdanie z działalności Stowarzyszenia w latach 2005-2007 dostępne jest tutaj

Zaproszenie na spotkanie

Dyrekcja I LO im. S. Żeromskiego w Kielcach oraz Stowarzyszenie Absolwentów „Żeromszczacy” zapraszają uczniów, absolwentów i wszystkie osoby zainteresowane na spotkanie poświęcone pamięci grupy poetów „Gołoborze”, uczniów Szkoły z lat trzydziestych – Jerzemu Korey-Krzeczowskiemu, Józefowi Ozdze-Michalskiemu, Marianowi Przeżdzikowi, Marianowi Sołtysiakowi „Barabaszowi”, które odbędzie się 1-ego marca 2007 r. o godz. 15-ej w auli szkolnej.

W spotkaniu wezmą udział zaproszeni goście: prof. Stanisław Żak, , Kazimiera Zapałowa, Amelia Sołtysiak, Zdzisław Antylski, Maciej A. Zarębski - prezes Stowarzyszenia.

Zaproszenie na spotkanie


14 grudnia 2006 roku (czwartek) godz. 17:30
zapraszamy na spotkanie koleżeńskie przy kawie i herbacie w Sali Kominkowej Wojewódzkiego Domu Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach przy ul. Ściegiennego 6

W programie:

  • prezentacja okolicznościowego wydawnictwa Tatarkiewicz o Pierścińskim
  • słowo o nieznanym popiersiu Stefana Żeromskiego
  • letnie impresje jesienią (wspomnienia z wakacji)
  • koncert kameralny: Ludmiła Worobec-Witek (skrzypce), Artur Jaroń (fortepian)

Prowadzenie: Maciej A. Zarębski, prezes Stowarzyszenia

Zarząd Stowarzyszenia

Wycieczka autokarowa

Informacja o wycieczce w Radio Kielce - Saturday, September 30, 2006

Dnia 1 października 2006 r. w audycji "Karnet kulturalny", emitowanej w godz. 9:00-11:00 w Radio Kielce, można będzie usłyszeć relację z wycieczki autokarowej po Ponidziu.

zachęcamy do włączenia radioodbiorników

 

Wycieczka literacko-krajoznawcza - Monday, September 25, 2006

Stowarzyszenie Absolwentów I LO im .S .Żeromskiego „Żeromszczacy” zaprasza 30.09.br. (sobota) absolwentów, uczniów, nauczycieli, sympatyków i przyjaciół wraz z rodzinami na autokarową wycieczkę literacko-krajoznawczą. Trasa prowadzi przez Tokarnię, Małogoszcz, Nagłowicie, Jędrzejów, Mnichów, Mokrsko, Sobków.
Zgłoszenia proszę kierować do kol. Magdy Helis, tel. kom. 607-765-348.
Odjazd 30.09 o godz. 930 z parkingu przy KCK. Odpłatność 15 zł od osoby, obiad we własnym zakresie, przewidziany powrót ok. godz. 2000.
Zapewniamy przewodnika. 

Srebrne maski

Srebrne Maski 2006 rozdane - Monday, June 19, 2006

Wyróżnienie dla uczniow Szkoły za twórczość kabaretowo-muzyczno-teatralną Zarząd Stowarzyszenia przyznał w tym roku szkolnym kabaretowi "Ampleksus"- Małgorzacie Dudek i Agnieszce Walczak za wdzięk, subtelność i inetigentny dowcip (zdjęcie) oraz kabaretowi "Stowarzyszenie Łowców Jeleni" czyli Krzysztofowi Adamczykowi,Maciejowi Kołodziejczykowi,Witoldowi Mazurowi i Arturowi Nowakowi (zdjęcie) za wyzwania stawiane publiczności.
Wręczenie miało miejsce 14.06 w czasie wieczoru artystycznego w MDK "Zameczek".
 

Wycieczka rowerowa

Zapraszamy - Wednesday, June 7, 2006

znaczek rowerowy.jpgStowarzyszenie  „Żeromszczacy” oraz Błękitny Szczep Dzieci Gór organizują w sobotę 10.06.2006 r. wycieczkę rowerową dla uczniów, absolwentów i ich przyjaciół.

Zbiórka i wyjazd uczestników spod szkoły – ul. Ściegiennego 15 – godz. 1000

18 km - trasa widzie ulicami: Ściegiennego, Weterynaryjną, Łanową, lasami przez Suków, Babie do Marzysza.

Dla ambitnych przewidujemy trudniejszą trasę.

O godz. 1200 spotkamy się przy ognisku i kiełbasce w gospodarstwie agroturystycznym – Marzysz I dom nr 2. Możliwe przejażdżki konne.

Uczestnicy otrzymają pamiątkowe znaczki

 read more ...

Zaproszenie na spotkanie

Spotkanie z autorem - Friday, April 14, 2006

25 kwietnia 2006 r. w DŚT w Kielcach przy ul. Zamkowej 5

o godz. 17.00

odbędzie się spotkanie z
MACIEJEM A. ZARĘBSKIM
Prezesem Stowarzyszenia „Żeromszczacy”
podczas którego zostanie zaprezentowana jego
najnowsza książka
Dotknięcie Ameryki

 read more ...

Zaproszenie

Czytanie nocą - Sunday, April 30, 2006

Młodzież Liceum im. Stefana Żeromskiego,
Stowarzyszenie Absolwentów „Żeromszczacy”,
Kieleckie Centrum Kultury i Antykwariat Naukowy A. Metzger

zapraszają

na „Głośne Czytanie Nocą” poświęcone twórczości Stefana Żeromskiego

które rozpocznie się o godzinie 21-szej w piątek 18 listopada 2005 roku

w Antykwariacie Naukowym przy ul. Sienkiewicza 13

 read more ...

Spotkanie Opłatkowe - Thursday, December 8, 2005

STOWARZYSZENIE " ŻEROMSZCZACY"
zaprasza na Spotkanie Opłatkowe
które odbędzie się 15 grudnia (czwartek) 2005 roku o godz. 18:00
w sali konferencyjnej Świętokrzyskiej Izby Lekarskiej
w Kielcach ul. Wojska Polskiego 52

 read more ...

Komunikat

Poszukujemy informacji - Thursday, November 3, 2005

Przygotowujemy dokumentację dotyczącą mogił nauczycieli i pracowników Szkoły. Każda informacja dotycząca tych miejsc będzie dla nas ważna. Prosimy o ich nadsyłanie drogą elektroniczną info@zeroszczacy.kielce.pl lub na adres: M. A. Zarębski 26-050 Zagnańsk ul. Gajowa 15 

Witamy! - Thursday, November 3, 2005

Zapraszamy do odwiedzania nowej witryny Stowarzyszenia Żeromszczacy. Witryna działa od 21.05.2005 r. i jest jeszcze w trakcie tworzenia. Wszystkich absolwentów I LO prosimy o przesyłanie swoich uwag na temat struktury i zawartości stron na adres poczty elektronicznej podany na stronie Kontakt.
Zachęcamy członków stowarzyszenia do zarejestrowania się w witrynie, co pozwoli uzyskać dostęp do dodatkowych informacji. 

List

Kielce dn. 24.10.2005 r.

 

Drogie Koleżanki i Koledzy!

Absolwenci "Żeromskiego"!

 

Serdecznie Was i Wasze rodziny pozdrawiam.

Mija właśnie 280 rok istnienia naszej Szkoły- I LO im. Stefana Żeromskiego. Historyczna rocznica wypadnie we wrześniu 2007 roku, biorąc pod uwagę fakt rozpoczęcia nauki przez młodzież. Chcemy z tej okazji zorganizować we wrzesniu 2007 r. Spotkanie Pokoleń.

Ale wcześniej, 20 listopada 2006 roku w dniu Święta Patrona, wybitnego polskiego pisarza, planujemy nietypowe spotkanie koleżeńskie. Aby nie miało ono charakteru wyłącznie towarzyskiego proponujemy w nim udział Koleżankom i Kolegom, którzy pomogą nam stworzyć literacko- artystyczny portret szkoły jubilatki.

Naszą ambicją jest ukazać specyfikę szkoły, określić, co odróżnia ją od innych, co jest jej największą wartością. Mamy nadzieję, że powstanie obraz wielobarwny, prawdziwy i jak najpełniejszy. Prosimy, więc o nadsyłanie wspomnień i anegdot dotyczących życia szkolnego i pozaszkolnego. Interesują nas zapamiętane barwne osobowości wśród uczniów - waszych kolegów oraz nauczycieli, tzw. duchy opiekuńcze - pracownicy przyjaźni uczniom, miejsca w szkole i poza nią w Waszym czasie ważne, ruch naukowy (konkursy, olimpiady, sesje), sport (zawody, obozy, treningi), wycieczki, turystyka, harcerstwo (życie Szczepu, ewolucja, przełomy i przemiany), wydawnictwa oficjalne i niezależne (np. Młodzi idą, Młodzi biegną, Notabene, Co jest, Organ- jak się tworzyły, reaktywowały, jak pracowały redakcje), ciekawe prace pisemne lub ich recenzje, może szkolne wypracowania czy próba odpowiedzi na pytanie, co dała Ci szkoła. Interesują nas także materiały faktograficzne: zdjęcia, rysunki, nagrania, ale też zapamiętane teksty piosenek, scenariusze teatralne, kabaretowe, programy poetyckie. Prosimy także o poinformowanie nas, co obecnie porabiacie, gdzie mieszkacie, jak potoczyły się Wasze losy po opuszczeniu szkoły.

Na wszelkie materiały czekamy do końca czerwca 2006 roku. Prosimy o przekazywanie ich na adres: Maciej A. Zarębski 26-050 Zagnańsk ul. Gajowa 15 lub e-mailem: m.zarebski@neostrada.pl

Mam nadzieję, że koleżeńskie spotkanie jesienią 2006 roku przejdzie do historii  jako spotkanie absolwentów Żeromskiego spod znaku pióra, dzięki którym udało się zatrzymać w pamięci  obraz naszej nietuzinkowej przecież,a tak mocno tkwiącej w tradycji  miasta Szkoły.

Maciej Andrzej Zarębski

Prezes ŻEROMSZCZAKÓW

PS. Przypominam adres naszej witryny internetowej, do korzystania, z której serdecznie zapraszam: www.zeromszczacy.kielce.pl

Zaproszenie

STOWARZYSZENIE " ŻEROMSZCZACY"

 

uprzejmie zaprasza na spotkanie koleżeńskie

z okazji 80 rocznicy śmierci Patrona naszej Szkoły Stefana Żeromskiego,

które odbędzie się 25 listopada (piątek) 2005 roku

w sali Lustrzanej Wojewódzkiego Domu Kultury

im. J. Piłsudskiego w Kielcach (ul. Ściegiennego)

Początek godz. 17:00

 

W programie:

  • związki Stefana Żeromskiego z Ziemią Świętokrzyską (Maciej A. Zarębski - prezes Stowarzyszenia)
  • promocja zbioru wierszy pt. Pagór (208 pozycji Biblioteki Świętokrzyskiej) autorstwa Pawła Pierścińskiego, absolwenta Żeromskiego z 1956 r.
  • wernisaż wystawy fotograficznej P. Pierścińskiego pt. Świętokrzyskie - omówi ją Marian Rumin szef BWA
  • prezentacja wydawnictw związanych z Patronem Szkoły: Kazimiery Zapałowej: Miejsce zostało to samo i 50 lat z Żeromskim oraz Świętokrzyskie sercem Polski, - S. Żeromskiego w opr. red. A. Tyszki i M. A. Zarębskiego
  • informacja o bieżącej działalności Zarządu Stowarzyszenia oraz planach pracy na najbliższe lata.

Podczas spotkania czynny będzie kiermasz wydawnictw regionalnych. Przewiduje się także spontaniczne wystąpienia naszych kolegów. Spotkanie zakończy symboliczna lampka wina.

 

WSTĘP WOLNY

Srebrne maski

Srebrne Maski Teatralne to nagroda, wyróżnienie przyznawane przez Stowarzyszenie Absolwentów uczniom, którzy ucząc się w Szkole współtworzyli jednocześnie w sposób widoczny jej artystyczny klimat.

Przyznano je po raz drugi.

 W tym roku: Maćkowi Neugebauerowi za kabaretowe sukcesy i brawurową konferansjerkę na spotkaniach szkolnych; Kamilowi Łapie za niezapomniane gitarowe- prawie- koncerty; Pawłowi Turkowi i Radkowi Piastowi za występy muzyczne w hip-hopowym zespole „Tururama”; Tomkowi Millerowi i Mieszkowi Mahboob przede wszystkim za matematyczne, kabaretowe „Gwiezdne wojny”.

Zaproszenie

Stowarzyszenie Absolwentów LO im. Stefana Żeromskiego w Kielcach

„ŻEROMSZCZACY”

zaprasza swoich członków na nadzwyczajny zjazd, który odbędzie się

Ośrodku Regionalizmu Świetokrzyskiego w Zagnańsku, ul. Gajowa 15

w dniu 11.06.2005 r. o godz. 15:30

Odjazd specjalnego autobusu z parkingu KCK od strony ul. Kopernika o godz. 15:00

 Prosimy o potwierdzenie udziału w spotkaniu do dnia 09.06.2005 r. telefonicznie na nr 0 602 467 948 lub elektronicznie na adres info@zeromszczacy.kielce.pl; zeromszczacy@interpsi.ok.pl  

Ogłoszenie

W dniu 17 lutego 2005 r. odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze członków Stowarzyszenia Absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego im.Stefana Żeromskiego "Żeromszczacy" w Kielcach, podczas którego podsumowano minioną kadencję oraz wybrano nowe władze. Po wygłoszeniu sprawozdań : z działalności Zarządu przez dotychczasową prezes Jolantę Daniel, z gospodarki finansami przez skarbnik Inez Zych oraz wysłuchaniu sprawozdania Komisji Rewizyjnej, zebrani udzielili absolutorium ustępującemu Zarządowi oraz wybrali nowe władze Stowarzyszenia. Prezesem został Maciej A.Zarębski ( matura 1960). Ponadto do Zarządu wybrano : Magdalenę Helis - Rzepkę (wiceprezes), Dagmarę Głodowicz (sekretarz), Macieja Szydłowkiego (skarbnik) oraz Mirosławę Bielecką, Janusza Piesowicza i Irminę Walentynowicz (członkowie). Na czele trzyosobowej Komisji Rewizyjnej stanął Andrzej Kowal. Za główne zadania nowy Zarząd uznał : dalsze współdziałanie z dyrekcją "Żeromszczaka" poprzez wspomaganie inicjatyw szkoły oraz inicjowanie własnych, służących dobremu imieniu szkoły i lepszemu promowaniu szczególnie uzdolnionej młodzieży a także organizowanie, przynajmniej raz w roku, imprez integrujących członków Stowarzyszenia z niezrzeszonymi absolwentami szkoły. Postanowiono nawiązać kontakt z Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego oraz założyć własną stronę Internetową a także rozwinąć działalność edytorską. Chcąc umożliwić przystąpienie do Stowarzyszenia nowym członkom informujemy, iż w dniach 21,22,23 i 24 lutego w godz.15.30-17.30 nasi działacze będą pełnić dyżury w siedzibie Szkoły j.angielskiego "The Guides" w Kielcach ul.Słowackiego 12/2. Serdecznie zapraszamy.

Stypendia 2010

 Filip Borowiec, Adrian Kardaś i Wiktor Podsiadło są tegorocznymi laureatami Stypendium imienia Ireny Znojkiewicz.

Filip Borowiec jest matematykiem i humanistą. Jest w II klasie, ale z matematyki zdał materiał szkoły średniej i rozpoczął indywidualny tok nauczania. Jego kandydaturę rekomendowała opiekun i nauczyciel matematyki Maria Stańczykowska.
Wiktor Podsiadło uczeń klasy III jest olimpijczykiem, finalistą i laureatem olimpiad wiedzy o Unii Europejskiej, wiedzy o prawie i wiedzy o świecie współczesnym.
Adrian Kardaś jest lauratem olimpiady wiedzy o prawach człowieka, w olimpiadzie wiedzy o NATO zajął drugie miejsce w kraju. Ma tytuł „Nadziei Kielc”.
Kandydatury zgłosił historyk Zbigniew Kowalski.
Kandydatury zostały zaakceptowane przez Macieja Znojkiewicza fundatora stypendium im. Ireny Znojkiewicz i zarząd Stowarzyszenia Absolwentów I LO im. Stefana Żeromskiego „Żeromszczacy”, który w tym roku z dobrowolnych, dodatkowych wpłat Żeromszczaków dofinansował stypendia.
Zostały wręczone 23 marca 2010 r. w obecności członków Komitetu Organizacyjnego Zjazdu. Uroczystość poprowadził kolega Tomasz Rutczyński.

 

Na zdjeciu tegoroczni stypendyści z Prezesem Stowarzyszenia  występującym w imieniu mieszkajacego w Kanadzie fundatora.

Koncert 11.03.2010 r.

...Taka rozmowa była o Chopinie
( Który naczelnym u nas jest artystą):
C.K.Norwid Promethidion
Utwory Chopina wykonali uczniowie naszej Szkoły i jednocześnie Szkoły Muzycznej: Joanna Pietrzyk, Kinga Zuchowicz, Kacper Szemraj, Dominik Żarnowiecki; Dagmara Staniek zaśpiewała dwie pieśni do słów S. Witwickiego-Życzenie i Wiosnę; wiersze C. K Norwida, K. I. Gałczyńskiego, K. Przerwy Tetmajera, R. Brandsteattera, W. Chotomskiej oraz fragment eseju Cień jaskółki R. Przybylskiego zaprezentowali uczniowie I LO: Karolina Nieckarz, Anna Orkisz, Krzysztof Nowak oraz Cezary Nowak ubiegłoroczny absolwent Szkoły. 

Koncert  zapowiedzieli- w imieniu  Stowarzyszenia Tomasz Rutczyński i w imieniu Muzeum Narodowego Bożena Sabat  a opowieść o Chopinie poprowadzili uczniowie: Anna Kasprzyk i Filip Siłakowicz.

 

Wigilia 2009

Dziękujemy serdecznie Koleżankom i Kolegom z maturalnego rocznika 1971, a szczególnie Aldonie i Andrzejowi Miszczykom oraz Andrzejowi Domoniowi i Andrzejowi Rybakowi za niezapomniany, ciepły wieczór.

Wspomnienia

 

 

 Julian Hendler harcerz sercem i duszą ... (wiecej...)

Pamiętamy...

Koszykówka

 

Od absolwentów koszykarzy reprezentacyjne stroje dla szkolnych koszykarek.

Pamiętamy

W tym roku w okresie Wszystkich Świętych zaczęliśmy odnajdywać i inwentaryzować groby naszych Profesorów i Kolegów.
Jako wyraz pamięci, na odnalezionych mogiłach zapaliliśmy znicze.
Dziesięć osób-członków Stowarzyszenia- uczestniczyło w kweście na Starym Cmentarzu. 

Koszykówka

 

Nowe reprezentacyjne stroje szkolnej drużyny-prezent od starszych kolegów.

Złota odznaka 01.09.2007

 Gościem Szkoły w Mąchocicach była Barbara Wachowicz. W uznaniu Jej pasji i dociekliwości w gromadzeniu wiedzy o Stefanie Żeromskim i mieszkańcach Kielecczyzny Zarząd Stowarzyszenia w porozumieniu z Radą Założycieli nadał Barbarze Wachowicz godność honorowego członka Stowarzyszenia. Złotą odznakę wręczył pisarce Prezes Maciej Ślefarski i Przedstawiciel Rady Założycieli Adam Massalski zapraszając na spotkanie do Kielc. 

Mąchocice Scholasteria

01.09.2007 r. w obchodach 20-lecia Szkoły Podstawowej im. S. Żeromskiego w Mąchocicach Scholasterii brała udział 12 osobowa reprezentacja Stowarzyszenia. Byliśmy świadkami uroczystości poświęcenia szkolnego sztandaru w kościele w Brzezinkach , odsłonięcia podarowanego Szkole przez nas pomnika Żeromskiego-gimnazjalisty i uczestniczyliśmy w spotkaniu przygotowanym przez uczniów i Koło Gospodyń Wiejskich (zobacz krótki film).

Odkrycie!

Popiersie Stefana Żeromskiego - jako fragment większej całości - odnalezione zostało we wsi Zielonka w gminie Iwaniska. Prawdopodobnie jest to duplikat /kopia?/ pomnika, który stoi przed budynkiem nowej szkoły. Autorem rzeźby jest prawdopodobnie Stefan Maj.

Zeromski-1.JPG

 Znalezisko z Zielonki okazało się kopią fragmentu pomnika stojącego przed naszą szkołą, zaprojektowanego i wykonanego przez Annę Dulny. Kopia to praca dyplomowa ucznia „Plastyka”(niestety nie znamy jego nazwiska).

Zeromski-5.JPG

Czytanie nocą

Scan3.jpg

SPOTKANIE NOWOROCZNE ŻEROMSZCZAKÓW

13 stycznia 2012 roku w piątek zapraszamy na mały noworoczny koncert Żeromszczaków i koleżeńskie spotkanie o godz.19:00 do Cafe Parkowa przy ul. Ogrodowej 13/1 (obok szpitala).
W programie utwory na skrzypce i gitarę klasyczną w wykonaniu uczniów Szkoły.
Wstęp 20 zł uiszczany przy wejściu.
Prosimy do 10 stycznia  o potwierdzenie przybycia - drogą elektroniczną: info@zeromszczacy.kielce.pl  lub telefonicznie: tel. 607 76 53 48.
Prosimy o przekazanie zaproszenia  znajomym absolwentom.
Do zobaczenia!

                  Zarząd Stowarzyszenia

Nagroda im. Witolda Hulewicza

Z przyjemnością informujemy, że w 16 edycji Nagrody im. Witolda Hulewicza nagrodzona została Kazimiera Zapałowa , absolwentka naszej szkoły, była kustosz Muzeum Lat Szkolnych S. Żeromskiego w Kielcach.  Kapituła i Jury doceniły „odkrywczą biografistykę dotyczącą Stefana Żeromskiego, edytorstwo naukowe, mecenat nad uzdolnioną młodzieżą oraz działalność twórczą i społeczną” naszej koleżanki.

Serdecznie gratulujemy!.
 
Nagroda przyznawana jest każdego roku podczas Warszawskiej Jesieni Poezji.
Została ustanowiona przez Zarząd Oddziału Warszawskiego Związku Literatów Polskich oraz Oficynę Literatów i Dziennikarzy "Pod Wiatr" w 1995 roku - w stulecie urodzin Witolda Hulewicza, poety, krytyka literackiego, tłumacza, współtwórcy i wydawcy dwutygodnika literackiego Zdrój, organizatora spotkań literackich w celi Konrada w Wilnie (tzw. Śród Literackich), twórcy Teatru Polskiego Radia.

 

Promocja Almanachu Żeromszczaków

Z wielką przyjemnością Z A P R A S Z A M Y 17 czerwca 2009 r. (środa) o godz.16:00 do siedziby Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego (dawny budynek Szkoły) na promocję piątego numeru Almanachu LiterackiegoŻeromszczak”.
Na almanach składają się utwory uczniów Liceum wyłonione w przeprowadzonym przez nas konkursie, tłumaczone na sześć! języków. Almanach jest też przez uczniów ilustrowany.

Almanach "Żeromszczak"

17 czerwca 2009 roku w Muzeum Lat Szkolnych S. Żeromskiego, budynku szkoły, która była świadkiem rodzenia się licznych literackich talentów, miała miejsce promocja piątego już numeru literackiego almanachu „Żeromszczak”, pisma wydawanego przez Stowarzyszenie Absolwentów I LO im. S. Żeromskiego w Kielcach.

Almanach prezentuje twórczość uczniów Szkoły wyłonioną w konkursie. Wiersze i proza są ilustrowane przez uczniów - czytelników. Wartość tego numeru stanowią też próby translatorskie wyróżnionych utworów dokonywane  w sześciu językach również przez uczniów Szkoły.
Spotkanie, w którym uczestniczyli autorzy, ilustratorzy , tłumacze, nauczyciele, rodzice i absolwenci prowadził jeden z jurorów konkursu, pracownik Muzeum, Krzysztof Sowiński .
Wyróżnione utwory zaprezentował aktor teatru im. S. Żeromskiego Marcin Brykczyński.
„Żeromszczak” został wydany z funduszu Stowarzyszenia jako kolejna pozycja Świętokrzyskiego Towarzystwa Regionalnego. Reportaż ze spotkania wyemitowało Radio Kielce.

  

Doktorat honorowy AGH dla profesora Czesława Olecha

29 czerwca 2009 r. o godz. 11 w auli AGH odbyła się uroczystość nadania tytułu doctora honoris causa naszemu absolwentowi, profesorowi Czesławowi Olechowi ( matura 1949).
Prof. dr hab. Czesław Olech jest jednym z najwybitniejszych przedstawicieli krakowskiej szkoły równań różniczkowych i organizatorem życia naukowego. Studia matematyczne ukończył na Uniwersytecie Jagiellońskim w roku 1954, doktorat uzyskał w Instytucie Matematycznym PAN w 1958, habilitował się w 1962, tytuł profesora nadzwyczajnego otrzymał w 1966, a tytuł profesora zwyczajnego w roku 1973. Był m.in. dyrektorem Instytutu Matematycznego PAN (1970-85), współorganizatorem i pierwszym dyrektorem (1972-92) Centrum im. Stefana Banacha, przewodniczącym Rady Naukowej IM PAN (1990-2007), wiceprezesem Europejskiego Towarzystwa Matematycznego (1991-93). Przewodniczył Komitetowi Organizacyjnemu Międzynarodowego Kongresu Matematycznego Warszawa 1982, który odbył się w Warszawie w 1983 roku. Jest członkiem rzeczywistym PAN, członkiem czynnym PAU, członkiem Papieskiej Akademii Nauk i Rosyjskiej Akademii Nauk. W latach pięćdziesiątych był asystentem w Katedrze Matematyki AGH. Posiada tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Wileńskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego i AGH.
Serdecznie Panu Profesorowi, Koledze Gratulujemy!

Stefanki 2009

 Zapraszamy absolwentów i ich przyjaciół na imieniny Stefana - naszego patrona.

Spotykamy się 2 września 2009 r. o godzinie 18:00 na dziedzińcu szkoły. Znak rozpoznawczy - kwiatek dla solenizanta. Część nieoficjalna imienin w Pałacyku Zielińskich.

Ciekoty

2 października 2009 r. odbyła się w Ciekotach na „Żeromszczyźnie” uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Centrum Edukacyjnego „Szklany Dom – Dworek S. Żeromskiego” W ramach projektu powstaną dwa obiekty: przeszklony futurystyczny budynek pełniący rolę centrum kultury i turystyki oraz stylizowany na XIX wieczny drewniany dworek szlachecki – izba pamięci poświęcona  S. Żeromskiemu.

Kamień węgielny poświęcił Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Marian Florczyk.
Wśród podpisujących akt erekcyjny była nasza koleżanka Żeromszczanka Kazimiera Zapałowa – wieloletnia kustosz Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego i badacz losów rodziny Żeromskich.
W uroczystościach brali udział przedstawiciele władz regionu, powiatu i gminy, młodzież z Mąchocic, obecna była również kierownik Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego – też Żeromszczanka i my przedstawiciele Żeromszczaków – delegacja Liceum i Stowarzyszenia

Kwestujemy

 Po raz kolejny członkowie Stowarzyszenia będą kwestować na kieleckich cmentarzach. W tym roku stoimy na głównej alei Starego Cmentarza. Kwestować będziemy w sobotę i niedzielę od godziny 9:00 do 16:30. Towarzyszyć nam będą uczniowie Szkoły. Będziemy mieli przypięte znaczki z napisem „Żeromszczacy” i logo Stowarzyszenia.

Zapraszamy

Dziękujemy

Dziękujemy wszystkim, którzy podczas kwesty w dniu 31 października i 1 listopada na kieleckich cmentarzach wsparli  akcję zbierania funduszy na odnowę zniszczonych nagrobków. Żeromszczacy - absolwenci i uczniowie kwestowali na Starym Cmentarzu.

Dziękujemy za miłe słowa wsparcia i Państwa hojność. 

RANKING SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH 2009

21 miejsce w kraju (o 26 do przodu!) i pierwsze w woj. Świętokrzyskim uzyskała nasza szkoła w rankingu szkół ponadgimnazjalnych przeprowadzonym przez redakcję „Rzeczpospolitej”.

Naszym młodszym kolegom i ich nauczycielom serdecznie gratulujemy!