en-USpl-PL

KONIEC NAUKI DLA KLAS TRZECICH

27 kwietnia powitaliśmy w naszym gronie uczniów obecnych klas trzecich. W szkolnych uroczystościach uczestniczyli absolwenci: autorka drugiego tomu monografii Szkoły dr hab. prof. UJK Hanna Wójcik –Łagan oraz przedstawiciele Stowarzyszenia-Iwona Duda, Tomasz Gondek i prezes Magdalena Helis-Rzepka. Wszyscy absolwenci otrzymali od nas księgi pamiątkowe z uzupełnionym o ich rocznik wykazem absolwentów.

   

Wręczyliśmy ufundowane przez kol. Macieja Znojkiewicza stypendia uczniom konsekwentnie rozwijającym swoje pasje. W tym roku laureatami zostali: Maciej Liguziński; humanista, finalista dwóch olimpiad przedmiotowych z j. łacińskiego oraz literatury i języka polskiego, autor sztuk wystawianych przez szkolny teatr „Kotłownia”; Karol Jakóbczyk; aktor i współreżyser szkolnego Teatru „Kotłownia”, twórca i lider zespołu  teatru anglojęzycznego, założyciel szkolnego kabaretu, członek Kieleckiego Kabaretu Bruzda odnoszący pierwsze sukcesy nie tylko w miejskich przeglądach; oraz Marcin Stefaniec; uczeń klasy drugiej, piłkarz ręczny, zawodnik VIVE Targi Kielce, kapitan drużyny - reprezentacji województwa świętokrzyskiego, na Turnieju Nadziei Olimpijskich powołany do reprezentacji Polski, a jednocześnie sześciokrotny mistrz okręgu świętokrzyskiego w tańcach latynoamerykańskich i standardowych.
  
 
Monografie dla Olimpijczyków
Szesnaścioro olimpijczyków uhonorowanych zostało przez Stowarzyszenie kompletami monografii Szkoły opatrzonymi dedykacjami koleżanki Hanny Wójcik-Łagan, autorki drugiego tomu.
Srebrne Maski
Karolina Nieckarz, Ewa Pietrzyk, Anna Orkisz, Karolina Krakowiak, Oliwia Olesiejuk, Piotr Kargul, Karol Jakóbczyk, Piotr Kochański, Michał Kurtek, Maciej Maciejski, Karolina Kopacz- aktorzy Teatru „Kotłownia”, anglojęzycznego zespołu szekspirowskiego oraz twórcy szkolnego kabaretu otrzymali od nas srebrne, teatralne maski.

  

Włoska wycieczka

„Dawny podróżnik obserwował, słuchał, widział i zapamiętywał(..)celem eskapad (była) tęsknota za przeżyciem.” - węgierski pisarz Sandor Marai o istocie  podróżowania.
 
Zapraszamy w podróż po Włoszech, której patronować ma nasz starszy kolega, pisarz Gustaw Herling-Grudziński. Więzień sowieckiego łagru, żołnierz Armii Andersa, walczył pod Monte Casino (odznaczony Krzyżem Virtuti Militari), po zakończeniu wojny przebywał w Rzymie, od 1957 roku do śmierci mieszkał w Neapolu.
Chcemy odwiedzić te miejsca, spotkać się z córką pisarza mieszkającą w Neapolu, spojrzeć na miasto jego oczyma.
3 lipca 2012 r. planujemy wyjazd, powrót 10 lipca. Wycieczkę organizuje dla nas biuro Primatour.
Zapraszamy wszystkich żeromszczaków i ich przyjaciół. Szczegóły w załączniku.
Pierwsza rata (900 zł) płatna na konto Stowarzyszenia do 15 maja.

Informacje pod nr. tel.: 607 76 53 48. Zgłoszenia prosimy kierować na adres: info@zeromszczacy.kielce.pl lub telefonicznie.

Więcej informacji >>>>

Puchar Marszałka dla monografii Szkoły

W czasie XVII Ogólnopolskich Targów Edukacyjnych „Edukacja 2012”, które odbywały się w Kielcach w dniach 28-30 marca br., komisja konkursowa wyróżniła wydaną przez Stowarzyszenie czterotomową monografię Szkoły. Puchar Marszałka Województwa Świętokrzyskiego odebrali w czasie uroczystej gali w Exbudzie prezes Stowarzyszenia Magdalena Helis-Rzepka i inicjator wydawnictwa, autor pierwszego tomu i współautor trzeciego kolega Adam Massalski.
Monografia przedstawiająca dzieje szkoły od 1727 do 2000 roku, słownik zasłużonych nauczycieli i uczniów powstała w związku z jubileuszem 285-lecia Szkoły. Jej autorzy- Hanna Wójcik-Łagan, Adam Massalski i Jerzy Szczepański- to nasi koledzy, naukowcy z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Autorką czwartego tomu-bibliografii jest Beata Piotrowska, pracownik Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. 
Przypomnijmy jak o monografii napisał w recenzji prof. dr. hab. Adam Winiarz z UMCS w Lublinie: „Nie ulega natomiast wątpliwości, że wszystkie cztery tomy (części) pracy pt. ILiceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Kielcach powinny być opublikowane i wprowadzone do społecznego obiegu. Jej konstrukcja i podział treści są w pełni uzasadnione z naukowego punktu widzenia. Dzięki temu jest ona w pełni koherentna wewnętrznie, mimo swej rozpiętości chronologicznej, wielowątkowości tematycznej i dużej objętości. Przede wszystkim jednak jest bardzo starannie udokumentowana źródłowo i bezsprzecznie w warstwie interpretacyjnej przynosi wiele nowych i wartościowych konstatacji, skłaniając do refleksji nad losami szkoły, a szerzej nad losami regionu kieleckiego i Ojczyzny, dla której wielu nauczycieli i wychowanków tej zasłużonej placówki oddało to, co najcenniejsze na „ziemskim padole” - własne życie. Należy podkreślić, że to monumentalne dzieło nawiązuje do najlepszych tradycji polskich studiów historyczno-oświatowych i znajdzie trwałe miejsce w polskiej historiografii”
Informujemy, że książki są dostępne w szkole  i Antykwariacie Naukowym im. A. Metzgera w Kielcach.

 

Wycieczka piesza

Klub Turystów Pieszych "Przygoda" przy Oddziale Świętokrzyskim PTTK w Kielcach zaprasza na sobotnią wycieczkę w dniu 24.03.2012 r.
Jest to II etap Rajdu "Śladami Armii Krajowej"
Trasa: Cisów, g. Stołowa - Września - ścieżką historyczną przez obozowisko "Barabasza" - Niwy Daleszyckie,  ok.15km
Zbiórka: Dworzec BUS, ul. Mielczarskiego godz. 9:10
Wycieczkę prowadzi: Krzysztof Bogusz

Walne Zebranie 23 marca 2012 r.

Walne zebranie członków Stowarzyszenia w dniu 23 marca 2012 r. przyjęło sprawozdanie z pracy Zarządu, sprawozdanie finansowe, magazynowe oraz sprawozdanie Komisji Rewizyjnej. Uchwalono opracowany przez kol. Krzysztofa Drgenera regulamin walnego zebrania i wyłoniono Kapitułę Stowarzyszenia, do której kompetencji należy przyznawanie nagród, wyróżnień, odznaczeń i tytułów honorowych. W tej chwili posiadamy dwa takie wyróżnienia-Złotą Odznakę Stowarzyszenia i tytuł Honorowego Członka Stowarzyszenia. W skład Kapituły weszli kol. I kol.: Alicja Bojarowicz, Jerzy Daniel, Jolanta Daniel, Krzysztof Degener, Andrzej Neimitz, Paweł Pierściński, Janusz Pisowicz, Tomasz Rutczyński i Wiesława Stajura. W zebraniu wziął udział Członek Honorowy Stowarzyszenia, nasz przyjaciel, dyrektor Szkoły w latach 1989-2002 Marian Szczepanek. Zebranie zakończyła dyskusja nad propozycjami planu pracy.

  

   

SPOTKANIE Z SOWAMI

W nocy z 10 na 11 marca 2012 r. (z soboty na niedzielę ) zapraszamy do leśniczówki na Świniej Górze i okolicznych suchedniowskich lasów.

W godzinach wieczornych i nocnych pod opieką pracowników Świętokrzyskiego Parku Narodowego w małych grupach pieszo lub w samochodach będziemy penetrować lasy w poszukiwaniu stanowisk sów ( sóweczek, włochatek, puszczyków uralskich). Możliwe spotkania innych leśnych stworów i wilków. Około północy ognisko, nocleg w warunkach spartańskich we własnych śpiworach w leśniczówce.

Należy ciepło się ubrać, zabrać latarkę, termos, jeśli ktoś posiada mp3 z głośniczkami. Prosimy o podanie marki i rejestacji samochodu-potrzebne będą przepustki na wjazd do leśniczówki.

Prosimy o potwierdzenie udziału w spotkaniu: kontakt Piotr Szafraniec tel. 502 685 102; e-mail: pbajan@gmail.com

 

Noworoczny koncert 2012

W piątkowym koncercie, w przytulnym wnętrzu „Cafe Parkowa” wystąpili uczniowie szkoły - skrzypek Jakub Grzechniak i gitarzysta Jakub Pyczek. Występ poprowadziła Ewa Pietrzyk, aktorka szkolnego teatru Kotłownia. W programie koncertu znalazły się utwory: „Legenda” Henryka Wieniawskiego, Koncert skrzypcowy cz. II Franza Petera Schuberta, Koncert C-dur na skrzypce Dymitra Borysowicza Kabalewskiego,  „Se Ela Perguntar” Dilermando Reisa oraz Introdukcja, temat i wariacje op. 105 Mauro Giulianiego.
Kolega, prof. Adam Massalski przekazał na ręce kol. Krystyny Nowakowskiej do zbiorów Centrum Edukacyjnego Szklany Dom w Ciekotach, do dworu Żeromskiego dwa eksponaty-tablice matematyczne wydane w roku 1874, obowiązujące w czasie nauki szkolnej Stefana Żeromskiego oraz podręcznik Józefa Wabnera "Składnia gramatyczna j.łacińskiego" z 1906 roku. Z wydania wcześniejszego tego podręcznika uczył się Żeromski. Józef Wabner wykładał wówczas w szkole. Prowadził też salon literacki, na którym bywał młody Żeromski.

Nowy rok powitaliśmy toastem wzniesionym przez kol. Tomasza Rutczyńskiego i lampką szampana.