en-USpl-PL

Skruszony absolwent

26 kwietnia 2013 r. tuż przed uroczystym zakończeniem nauki uczniów z klas trzecich absolwenci maturalnego rocznika 1971 z kl.”D” wrócili , aby w obecności młodszych kolegów, nauczycieli i dyrekcji oddać Szkole swój talizman- odkręconą przed 42 laty tabliczkę z numerem klasy. W nieco zmodernizowanej wersji została wmurowana obok drzwi  sali 48 na drugim piętrze przez sprawcę czynu-  dr. inż. Ryszarda Ostachowskiego w obecności kolegów: Andrzeja Domonia, Anny Chudyki, Agnieszki Schmeidel, Jarosława Pierzaka, Andrzeja Rybaka i Tomasza Rutczyńskiego., a także prasy i radia. Nostalgiczną opowieść zakończył apel o podtrzymywanie tradycji.

foto. A. Domoń i A. Rybak

ZŁOTY ŻURAW

Nasza koleżanka, członek zarządu stowarzyszenia, Danuta Jaroszyńska-Ziach zdobyła ze swoją pracownią projektową wyróżnienie „Złotego Żurawia” w plebiscycie na najciekawsze obiekty handlowe i usługowe w Kielcach. HURRA!!!

JUBILEUSZ

W lutym tego roku (2013) nasz kolega Maciej Zarębski skończył 70 lat.  więcej>>>

ZAPROSZENIE DO

Gorzowa Wielkopolskiego

na wernisaż wystawy swoich prac - rysunek i malarstwo - zaprasza 22 marca 2013 r. o godz. 17:00 do Spichlerza przy ul. Fabryczna 1-3 II piętro nasza koleżanka Ewa Żelazny- Machura.

 

ECHA Z GĄBINA . . . . . . . . . .

W 4 numerze kwartalnika z 2012 roku Echo Gąbina ukazała się relacja z obchodów 50 rocznicy śmierci premiera Felicjana Sławoja Składkowskiego, w której odnotowano udział Żeromszczaków. Uroczystości organizowało Towarzystwo Miłośników Ziemi Gąbińskiej, bo w Gąbinie urodził się nasz absolwent, premier Składkowski. więcej>>>

Żeromszczacy w dyplomacji

Maciej Ziętara ( matura 1989) został ambasadorem Polski w Repu­blice Kolumbii, Republice Panamy, Republice Dominikańskiej, Republice Haiti, Saint Lucia oraz w Antigui i Barbudzie. Placówkę w objął w grudniu 2012 roku.
 
Wiwat!

Dziękujemy za informację kol. J.P. Jermakowi

Stefanki 2012

Spotkanie koleżeńskie z okazji imienin patrona szkoły-Stefana Żeromskiego- miało w tym roku swoją kontynuację w Pałacyku Zielińskiego. Towarzyszyły nam piosenki country śpiewane przez koncertującego w Pałacyku Tomasza Szweda.

Relacja

Dnia 1 czerwca 2012 r. w osiedlowym klubie ,,Uroczysko" na zaproszenie autora poematu ,,Pan Kuchnia" Andrzeja Barwickiego zebrali się ,,żeromszczacy" z klasy  XI d i ich przyjaciele.

Matura z sentymentem

Kwitną kasztany, trwają maturalne egzaminy i wywołują wspomnienia.
1 czerwca 2012 r. o godz. 19:00 w klubie UROCZYSKO absolwenci, byli uczniowie i nauczyciele Szkoły będą czytać fragmenty poematu w siedmiu księgach „Pan Kuchnia czyli ostatni rok w XID” kolegi Andrzeja Barwickiego. Utwory muzyczne z lat 60.i 70. wykonają: Piotr Frankowicz i Leszek Osterczy. Zapraszamy w imieniu autora i organizatorów.
Do 25 maja możecie zagłosować na „Pana Kuchnię” w konkursie „Echa dnia”- SCYZORYKI  2012 wysyłając sms o treści:  LITERATURA.2 pod numer 71466.

ŻEROMSZCZACY 2010

Księgi pamiątkowe czekają na uczestników spotkań koleżeńskich. Zapraszamy organizatorów po odbiór egzemplarzy do szkoły.

Życzymy ciekawej lektury.

Prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny: 413612816; 607765348

Nasze wydawnictwa

W 1998 roku przeprowadziliśmy po raz pierwszy pod nazwą „Śladami Żeromskiego” konkurs literacki dla uczniów naszej Szkoły. Zaskoczyła nas ilość prac i ich poziom. W efekcie Zarząd Stowarzyszenia postanowił, iż nagrodzone prace wyda w formie almanachu literackiego o nazwie „Żeromszczak”. Postanowiliśmy również, iż wydawnictwo łącznie z szatą graficzną opracowane powinno być przez Żeromszczaków, a konkurs i kolejne edycje almanachu co dwa lata.

 

DOPOWIEDZIANE...

DOPOWIEDZIANE WIERSZEM
to niezwykły album, w którym obrazy naszego kolegi Tomasza Olbińskiego poetycko interpretuje również Żeromszczanka Marzena Kasprowicz. "Dwa odrębne światy i dwie różne wrażliwości spotykają się na planecie zwanej wyobrażnią" napisał o tomie poezji-albumie wydawca Zdzisław Antolski. Prezentacja wydawnictwa towarzyszyła otwarciu wystawy obrazów Tomasza Olbińskiego w galerii Wojewódzkej Biblioteki Publicznej w Kielcach, które odbyło się dn. 2 lutego br. Wiersze z tomiku czytali m.in. sami jego twórcy.

OFICJALNA STRONA STOWARZYSZENIA

KONTYNUACJA WITRYNY POD ADRESEM:  www.zeromszczacy.pl

ZAPRASZAMY

Zaproszenie

Centrum Edukacyjne “Szklany Dom” w Ciekotach zaprasza 19 maja 2013 r. o godz. 16.00 do Dworku Stefana Żeromskiego na spotkanie z cyklu O Żeromskim od A do Ż, „ Ilustracje i Ilustratorzy dzieł Stefana Żeromskiego 1898 – 1925”.
Gościem spotkania będzie dr Piotr Rosiński historyk sztuki, wykładowca Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Wstęp wolny. Dojazd MPK, linie 10, 12, 38

POSIEDZENIE KAPITUŁY STOWARZYSZENIA

22 kwietnia 2013 r. ukonstytuowała się kapituła stowarzyszenia, do której kompetencji należy nadawanie odznaczeń, wyróżnień, tytułów honorowych i nagród. Przewodniczącym został kolega Krzysztof Degener, zastępcą kol. Andrzej Neimitz, a sekretarzem kol. Alicja Bojarowicz.
  
Kapituła na wniosek zarządu  przyznała trzy najwyższe odznaczenia - Złote Odznaki Stowarzyszenia. Otrzymali je:
kol. Adam Massalski - pierwszy prezes i współtwórca  publicznego wizerunku organizacji, inicjator i współautor pomnikowej monografii Szkoły ;
kol. Wiesława Stajura - autorka kształtu witryny internetowej, jej administrator, aktywny i niezawodny członek  stowarzyszenia
kol. Maciej Zarębski - prezes stowarzyszenia w latach 2005-2007, autor dobrych praktyk w działalności organizacji.

Odznaki wraz z dyplomami zostały uroczyście wręczone na walnym zebraniu 24 kwietnia 2013 r.

 

WALNE ZEBRANIE 24.04.2013 r.

 

Zarząd zwołuje doroczne Walne Zebranie w dniu 24 kwietnia 2013 r. (środa) w Muzeum Historii Kielc, (ul. św. Leonarda 4, sala konferencyjna; w programie prezentacja muzealnej niespodzianki).

 Pierwszy termin zebrania ustalamy na godzinę 18:00; drugi termin na godz. 18:30.

więcej informacji >>>

LIST

Napisała do nas pani Danuta Strasz-Cirlić, tłumaczka literatury serbskiej, córka maturzysty z naszej szkoły z roku 1913, następnie nauczyciela fizyki w latach 1921-1939 i pierwszego powojennego dyrektora z lat 1945-1947 Jana Strasza

Informujemy, że Msza św. w intencji  zmarłych Profesorów, Absolwentów, Uczniów i Pracowników Szkoły  zostanie w tym roku odprawiona  przez Księży Absolwentów 2 listopada 2013 r. o godz.18.00 w kościele pod wezwaniem Trójcy Świętej.

UROCZYSTOŚĆ ZAKOŃCZENIA ROKU SZKOLNEGO KLAS TRZECICH

Liczna grupa absolwentów –przedstawiciele kl.4D rocznika 1971, nauczyciele- absolwenci, autor trzeciego tomu monografii szkoły Słownika biograficznego nauczycieli i wychowanków kol. Jerzy Szczepański i prezes stowarzyszenia  Magdalena Helis-Rzepka–uczestniczyli w piątek 26.04 br. w uroczystym zakończeniu nauki uczniów z klas trzecich. W imieniu absolwentów młodszych kolegów pożegnał, życząc im intelektualnej niepokory w dalszej nauce,  prof. Jerzy Szcepański.
Po raz szósty zostały wręczone  trzy stypendia  im. Ireny Znojkiewicz, które nazwał imieniem swojej Mamy fundator, inżynier, absolwent z roku 1957, Maciej Znojkiewicz.
Otrzymali je: Katarzyna Czoch, uczennica klasy drugiej finalistka XXVIII Olimpiady Wiedzy Ekologicznej, o zainteresowaniach matematyczno-przyrodzniczych i artystycznych; Paweł Jaworski uczeń klasy drugiej , również biolog o zainteresowaniach artystycznych,laureat woj. etapu XLII Olimpiady Biologicznej, oraz Grzegorz Chlewicki abiturient , szachista, kapitan szkolnej drużyny, z którą zdobył   I miejsce i złoty medal w Międzyszkolnej Lidze Szachowej, absolwent szkoły muzycznej, zdobywca I miejsca w konkursie „Pasje i talenty” za „Fantazje Chopina na tematy polskie”. Stowarzyszenie wyróżniło próby poetyckie Grzegorza drugim miejscem w ubiegłorocznym konkursie i publikacją w 6 numerze almanachu Żeromszczak.
Monografie szkoły opatrzone imiennymi dedykacjami autora  trzeciego tomu odebrali z rąk  kol. Jerzego Szczepańskiego olimpijczycy:
Konrad Dworzaczek finalista VII Olimpiady Przedsiębiorczości;
Przemysław Florek , finalista III Olimpiady o Integracji Europejskiej;
Hubert Kwiecień laureat XIII Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka; finalista XIV Olimpiady Wiedzy o Prawie, finalista III Olimpiady o Integracji Europejskiej;
Hubert Majcherski Laureat XLI Olimpiady Biologiczne, walczył też na Międzynarodowej Olimiadzie Biologicznej w Singapurze;
Artur Pragacz finalista XLIII Olimpiady Matematycznej;
Kamila Snochowska finalistka XXXI Olimpiady Języka Łacińskiego;
Milena Staroń laureatka XLIII Olimpiady Języka Rosyjskiego;
Katarzyna Szustak finalistka XIII Olimpiady Teaologicznej.

Znani z szalonych pomysłów absolwenci z kl. 4D Anna Chudyka, Agnieszka Schmeidel, Ryszard Ostachowski i  Andrzej Domoń wręczyli  pamiątkowe medale- „bezcennego żeroma”-zespołowi muzycznemu złożonemu z abiturientów: Marka Bilnickiego , Filipa Machowskiego , Wiktora Kosterskiego-Spalskiego i Mikołaja Synowca.

  

LIST DO ŻEROMSZCZAKÓW

6 kwietnia 2013 roku pożegnaliśmy Panią Profesor Marię Lewicką wychowawcę i nauczyciela j. angielskiego w naszej szkole w latach 1962-1974. Przekazujemy Państwu list, który otrzymaliśmy od córki Pani Profesor, Joanny Lewickiej-Walasek. więcej>>>

   

zdjęcia z maturzystami  w kolejności ; rocznik 1971 ; 1972 z prof. K.Pojawską i dyr. Z. Pawełczykiem ; 1966 40 lat po maturze

Maria Lewicka była córką Antoniego Skuchy , również ucznia i nauczyciela matematyki w naszej szkole w latach 1921-1939 i 1945-1951. To w mieszkaniu Profesora na rogu ul. Śniadeckich i ul. Prostej w 1945 roku liceum wznowiło nauczanie.  

 

prof. A. Skucha-ojciec Marii Lewickiej i jego zdjęcia: uczeń z roku 1910 oraz z uczniami

Dziękujemy za zdjęcia koledze Andrzejowi Rybakowi.

Ostatnie pożegnanie

W poniedziałek 1 kwietnia 2013 roku zmarła
profesor Maria Lewicka
wychowawca i nauczyciel języka angielskiego w naszej szkole w latach 1962 – 1974, lektor j. angielskiego na Politechnice Świętokrzyskiej, pracownik biblioteki Studium Nauczycielskiego w Kielcach.
Pożegnamy Panią Profesor w sobotę, 6 kwietnia 2013 roku o godzinie 11:00 w czasie Mszy św. w kieleckiej Bazylice Katedralnej, a następnie na Cmentarzu Starym.
Rodzinie i Bliskim Pani Profesor składamy wyrazy współczucia.
Stowarzyszenie Absolwentów Liceum im. Stefana. Żeromskiego w Kielcach  ,,Żeromszczacy’’

SPOTKANIE NOWOROCZNE 2013

11 stycznia świętowaliśmy w gronie żeromszczaków w kawiarni Pałacyku Tomasza Zielińskiego początek nowego roku. Spotkanie rozpoczął występ gitarowy najmłodszego absolwenta, Jakuba Pyczka. Kuba zagrał cztery utwory: Dilermando Reisa Se Ela PerguntarJohanna Kaspara Mertz Grota FinwalaAstora Piazzoli Verano Porteńo i Fernando Bustamante Misionera. Lampką szampana wznieśliśmy razem z kol. Tomaszem Rutczyńskim noworoczny toast, a potem nastąpiły pogaduchy. Do zobaczenia w styczniu 2014 roku!

  

  

150 rocznica Powstania Styczniowego

22 stycznia 2013 r. w rocznicę wybuchu powstania zapraszamy w imieniu żeromszczanki, dyr. Centrum Edukacyjnego, o godz. 17:00 do Ciekot na spotkanie prezentujące dzieje powstania na Kielecczyźnie  (więcej >>>), a na wystawę do Muzeum Historii Kielc (więcej >>>).

Powstanie wpisało się również w dzieje naszej Szkoły (więcej>>>). W oddziałach walczyło ponad 89 uczniów.

 

Zaproszenie na spotkanie noworoczne

  11 stycznia 2013 roku zapraszamy o godz. 19:00 na noworoczne spotkanie Żeromszczaków do Pałacyku Tomasza Zielińskiego  (sala tzw. Ruski bar).
Rozpoczynamy występem gitarowym naszego najmłodszego kolegi, Jakuba Pyczka, ubiegłorocznego maturzysty.

Ostatnie pożegnanie

 W kościele pod wezwaniem Ducha Świętego Na Stoku pożegnamy    5 stycznia 2013 r. o godz. 12:00 Magdę Judę, maturzystkę z 2003 roku.
Wielu z nas znało jej fotografie i rysunki. Ilustrowała wiersze koleżanek w trzecim numerze almanachu „Żeromszczak”. Dzisiaj jeden z nich zabrzmiał szczególnie:
***                                                                
nie potrafię spojrzeć w oczy
lustrzanemu odbiciu swojej własnej twarzy
ta dziewczyna która co rano pojawiała się w zwierciadle
zanim je rozbiłam
wmawiała mi ciągle
że potrafię zrobić wszystko
zawiodłam ją
nie jestem wszechmocna
jestem tylko człowiekiem
Monika Kawalec
Bardzo nam się zrobiło smutno, Magdo…

Spotkanie w kościele pod wezwaniem Trójcy Świętej

Pierwszego listopada 2012 r. spotkaliśmy się w kościele pod wezwaniem Świętej Trójcy na uroczystej mszy świętej w intencji zmarłych którzy przez kilka stuleci tworzyli naszą Szkołę i o nią dbali.

Najświętszą ofiarę celebrowali Księża - Absolwenci:
ks. Julisław Łukomski - matura 1951
ks. Józef Smulczyński - matura 1958
ks. Jarosław  Jagiełło - matura 1976
ks. Jacek Kopeć - matura 1983
ks. Michał Pakuła - matura  2002

Homilia księdza Julisława Łukomskiego i występ dawnego chóru akademickiego który dzięki Niemu uświetnił  uroczystość były niezapomnianymi przeżyciami. Uczniowie naszej szkoły recytacjami i śpiewem zachwycili licznie zgromadzonych Profesorów, Absolwentów i  Pracowników, a czytania i modlitwy  absolwentów zjednoczyły szkolną społeczność.

    

Podziękowanie

Dziękujemy wszystkim którzy podczas tegorocznej Kwesty wsparli ideę zbierania funduszy na odnowę zniszczonych nagrobków.
Na kieleckiej nekropolii pieniądze na ten szczytny cel zbierało 20 absolwentów i 21 uczniów naszej szkoły.

Ofiarodawcami były nawet kieleckie pięcioraczki które sfotografował Andrzej Barwicki.

   

Święto Zmarłych


W dniu 1 listopada 2012 roku o godzinie 17.00 w kościele seminaryjnym pod wezwaniem Trójcy Świętej (przy dawnym gmachu liceum) księża absolwenci odprawią Mszę świętą w intencji zmarłych nauczycieli, uczniów i pracowników – tych wszystkich, którzy przez kilka stuleci tworzyli naszą Szkołę i o nią dbali. 

Prosimy, bądź z nami…

Stowarzyszenie   Absolwentów Liceum im. Stefana Żeromskiego w Kielcach „Żeromszczacy”

Nagroda TOTUS

Barbara Wachowicz, pisarka, została laureatką Nagrody TOTUS w kategorii „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej” za „propagowanie polskiego patriotyzmu, wiary, postawy honoru i prawości”.
Nagroda przyznawana jest przezFundację Konferencji Episkopatu Polski „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Uroczysta gala wręczenia miała miejsce 13 października na Zamku Królewskim w Warszawie.
Laureatka jest autorką tekstów o życiu i twórczości A. Mickiewicza, J. Słowackiego,
H. Sienkiewicza, T. Kościuszki, naszego patrona, Stefana Żeromskiego, a także o najwybitniejszych postaciach polskiego harcerstwa.

Z satysfakcją przypominamy, że od 2007 roku pisarka jest członkiem honorowym naszego Stowarzyszenia. W listopadzie 2008 roku mieliśmy zaszczyt ją gościć.

Kwesta 2012

Tradycyjnie 1 i 2 listopada 2012 r. kwestujemy na Cmentarzu Starym w Kielcach i zapalamy znicze na mogiłach profesorów. Chętnych, którzy mogą się włączyć do kwestowania, prosimy o zgłoszenia do 20 listopada drogą mailową na adres Stowarzyszenia: info@zeromszczacy.kielce.pl i podanie telefonicznego kontaktu.

Groby Profesorów Gimnazjum Kieleckiego

28 października 2012 r., w niedzielę, Klub Turystów Pieszych "Przygoda" przy Oddziale Świętokrzyskim PTTK w Kielcach zaprasza na wycieczkę na trasie: Bazylika Katedralna - kościół Św. Trójcy - Cmentarz Stary (groby profesorów naszej szkoły - Gimnazjum Kieleckiego)
Zbiórka: plac kościelny przy Bazylice (obok grobu W. Bartosza - Głowackiego), godz. 10:00 Wycieczkę prowadzi: Maria Spława – Neyman
Serdecznie w imieniu organizatorów zapraszamy!!

Spotkanie w Gąbinie

W Gąbinie, miejscu urodzin Sławoja Felicjana Składkowskiego, absolwenta Męskiego Gimnazjum Rządowego, czyli poprzedniczki naszej szkoły, 9 września 2012 r. obchodzono 50 rocznicę śmierci ostatniego premiera II Rzeczpospolitej. W uroczystościach zorganizowanych przez Towarzystwo Ziemi Gąbińskiej udział wzięli krewni generała. Stowarzyszenie reprezentował absolwent Piotr Rzepka.

  

Spotkanie w Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego

Spotkanie - Almanach literacki I Liceum - "Żeromszczak"

 7 września 2012 r. o godz. 17:00 w Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego będzie miała miejsce prezentacja wydanego przez nasze Stowarzyszenie  szóstego numeru literackiego almanachu „Żeromszczak”  prezentującego twórczość uczniów szkoły. Autorzy przedstawią zamieszczone w periodyku utwory i ich obcojęzyczne przekłady.

W drugiej części spotkania omówione zostanie pomnikowe wydawnictwo Stowarzyszenia –  monografia Szkoły. Będzie można uzyskać autografy i porozmawiać z autorami- absolwentami liceum: Adamem Massalskim, Hanną Wójcik –Łagan i Jerzym Szczepańskimi, naukowcami z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Tę część poprowadzi dr Marek Maciągowski.
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

 

STEFANKI 2012

2 września 2012 r. o godz. 17:00 zapraszamy wszystkich absolwentów z przyjaciółmi przed szkołę na spotkanie z okazji imienin Patrona. Z przyniesionych kwiatów układamy pod pomnikiem Stefana-gimnazjalisty imieninowy bukiet . Na biesiadną część spotkania przenosimy się do Pałacyku Tomasza Zielińskiego.

Chęcińskie reminiscencje

Przekonaliśmy się jakim bogactwem bogactwem krajobrazów i zapisanych w nich dziejów są okolice Chęcin. W widoku zamkowych ruin , jak na żeromszczaków przystało , odnaleźliśmy ślad naszego patrona. więcej>>>

    

Relacja z wycieczki na Chełmową Górę

W sobotę 26 maja 2012 r. spotkaliśmy sie w Nowej Słupi by podziwiać stanowiska modrzewia polskiego na Chełmowej Górze.  więcej >>>>

Zdjęcia uczestników wycieczki: Jacka Jopowicza, Tomasza Rutczyńskiego i Piotra Szafrańca.

  

  

Wędrówka w okolice Chęcin

Zapraszamy w sobotę 16 czerwca 2012 r. na wędrówkę na trasie: Chęciny – Skiby – G. Stokówka - G. Żakowa z Jaskinią Piekło – rezerwat geologiczny G. Zelejowa – Chęciny. (więcej >>>)
Start o godz. 10:00 z Rynku w Chęcinach. Odjazdy mikrobusu z terenu stacji benzynowej przy ul. Żytniej o godz. 9:20 lub 9:40; powrót ok. 15:00. Mikrobusy jeżdżą co 20 min.
Wędrówkę poprowadzi Jacek Jopowicz.
Zapraszamy! Wszyscy chętni mile widziani!

Wycieczka na Chełmową Górę

26 maja 2012 r. /sobota/ zapraszamy do oglądania stanowisk modrzewia polskiego na Chełmowej Górze. Wycieczkę poprowadzi pracownik Świętokrzyskiego Parku Narodowego dr Lech Buchholz. Zbiórka o godz. 10:00 pod kościołem w Nowej Słupi (w pobliżu rynku). Dojazd własnym transportem lub busem z ulicy Żelaznej 18 o godzinie 8:10. Podróż trwa 50 minut. Powrót busem z Nowej Słupi o godzinie 15:16 lub 17:16. Dodatkowe informacje i szczegóły pod nr tel.602 274 018. Prosimy o poinformowanie i zabranie Koleżanek i Kolegów w miarę wolnych miejsc w samochodach.
Chelmowa Góra (351m n.p.m) to najwyższe kopulaste wzniesie­nie Pasma Pokrzywiańskiego, porośnięte całkowi­cie przez las mieszany. Najcenniejszy jest modrzew polski, osią­gający wys. 35 m i średnicę ponad 1,5 m. Gatu­nek został opisany przez Mariana Raciborskiego w 1890 r. Niektóre modrzewie to ponad 300-letnie okazy. Wiek najstarszych dwóch wynosi 336 lat W 1920 r. utworzono tu pierwszy w Gó­rach Świętokrzyskich rezerwat wchodzący obecnie w skład Świętokrzyskiego Parku Narodowego. W lesie żyją sarny, borsuki i bardzo liczne gatunki ptaków.   Na stosunkowo niewielkim obszarze znajduje się też około pięciuset wielkich mrowisk. Najczęściej występujące gatunki to mrówka ćmawa i rudnica.

  

WALNE ZEBRANIE

Zebranie w Muzeum Historii Kielc 24.04 2013 r. rozpoczęło się sympatycznie od spotkania z pamiątkami dotyczącymi kilku kieleckich rodzin. Kustosz Muzeum, Krzysztof Myśliński, zaprezentował zbiory kart pocztowych, zapisków , zdjęć i niespodziankę –oryginalny obraz.

Uczestnikom listopadowej kwesty   na Cmentarzu Starym zostały przekazane podziękowania od Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego - organizatora kwesty.
Przedstawiciele kapituły stowarzyszenia- Alicja Bojarowicz i Paweł Pierściński -uroczyście wręczyli Złote Odznaki  Stowarzyszenia kol., kol: Adamowi Massalskiemu, Wiesławie Stajurze i Maciejowi Zarębskiemu.

Przyjęto sprawozdania z pracy zarządu, przedyskutowano plan pracy stowarzyszenia na dalszą część roku, a na zakończenie kol. Agnieszka Schmeidel zaprosiła zebranych w imieniu maturzystów z rocznika matury 1971, z klasy 4D na niecodzienną uroczystość zwrócenia szkole po 42 latach klasowego talizmanu-tabliczki z numerem klasy.

  

foto: Tomasz Rutczyński

Księga Pamiątkowa

Do chwili obecnej zostały wydane cztery KSIĘGI PAMIĄTKOWE. Ukazały się w 1985, 1995, 2000 i 2010  roku.

   

Historia szkoły

prof. dr hab. Adam Massalski; mgr Barbara Kozubska
 
Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Kielcach
(Rok założenia 1727).
Założycielem pierwszej szkoły średniej w Kielcach był ówczesny biskup krakowski ks. Konstanty Felicjan Szaniawski, który był wówczas właścicielem miasta. Zaprosił on do prowadzenia szkoły księży z Instytutu „Communis Vitae”, zwanych potocznie komunistami lub bartoszkami.

MATURA TUŻ TUŻ

Życząc młodszym kolegom połamania piór przekazujemy jako nasze i Stefana Żeromskiego wsparcie wróżbę:

Popatrz poniżej Kolego, ujrzysz pomnik ŻEROMSKIEGO,
Potrzyj pomnik ręką, to szczęście przynosi,
Napiszesz sprawdzian poprawnie, na to się zanosi!
Tuż przed maturą wróć tu ekspresem,
Dowolny egzamin zdasz wówczas z sukcesem.

WYDAWNICTWA

  

NOWINKI Z PARYŻA . . . . . . .

Z przyjemnością informujemy, że już absolwentka, stypendystka przyznanego przez Stowarzyszenie w roku 2011 stypendium im. Ireny Znojkiewicz, pianistka Joanna Pietrzyk została studentką Schola Cantorum-paryskiego konserwatorium założonego w 1894 roku.

Stypendium

15 czerwca 2012 r. prezes Stowarzyszenia Magdalena Helis-Rzepka i kol. Iwona Duda członek Zarządu wręczyły młodszemu koledze, uczniowi klasy drugiej Hubertowi Majcherskiemu w obecności jego koleżanek i kolegów z klasy stypendium niekonwencjonalne przeznaczone dla ucznia oryginalnego , często idącego pod prąd panującym modom. więcej>>>

VI KONKURS LITERACKI ...

Jurorzy VI literackiego konkursu przeprowadzonego wśród uczniów Szkoły-członkowie władz Stowarzyszenia Absolwentów Liceum im. S. Żeromskiego w Kielcach „ŻEROMSZCZACY” postanawiają przyznać: pierwszą nagrodę Wojciechowi Sidorowiczowi

Sadzonki

Stowarzyszenie przekazało szkole sadzonki jarzębiny. Zostały posadzone pod ogrodzeniem na górnym boisku.

Stypendium. . . . . . . . . . . .

Stypendium im. Ireny Znojkiewicz jest przyznawane od 2008 r. przez Zarząd Stowarzyszenia Absolwentów Szkoły Żeromszczacy w porozumieniu z nauczycielami Szkoły i kolegą Maciejem Znojkiewiczem.

W 2008 roku stypendystą został Daniel Borek (humanista i jednocześnie umysł ścisły).
 
W 2009 roku stypendystami zostali: Filip Borowiec (głównie matematyk) i Anna Kabzińska (łacinniczka).
 
W 2010 roku stypendia otrzymali: Filip Borowiec, Adrian Kardaś i Wiktor Podsiadło.

W 2011 roku stypendia otrzymali: szkolny teatr KOTLOVNIA i Joanna Pietrzyk.

W 2012 roku stypendia otrzymali Maciej Liguziński i Marcin Stefaniec.